Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplaması yetişkin dişlerde meydana gelen hasarların tedavisi için uygulanmakta olan bir yöntemdir. Salt tedavi amacı ile değil, estetik kaygılar güdüldüğü için de uygulanabilir. Çürük, kırık ya da herhangi bir sebeple işlevini yitirmiş olan dişlerin inceltilmesi ve daha sonra zirkonyum adı verilen bir madde ile kaplanması işlemine zirkonyum kaplama adı verilir. Uzman diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır aksi halde hasta hem parasından hem de sağlığından olabilir. Kullanım süresi uzun olan zirkonyum, düzenli takip gerektiren bir yöntemdir.

Zirkonyum Kaplama Kaç Yıl Kullanılabilir?

Zirkonyum kaplama kullanım süresi ortalama olarak 20 yılı bulabilmektedir. Ancak bu durum gerçekten tedavinin düzgün yapıldığı, hastanın sürekli olarak kontroller ile diş bakımlarını gerçekleştirmiş olduğu durumda geçerlidir. Diğer kaplama tekniklerine göre en uzun kullanım imkanı sunan zirkonyum ortalama 10-14 yıllık ortalama kullanım sağlamaktadır. Bu işlem gerçekleştirildiğinde dişler düzenli olarak fırçalanmaya devam etmeli, her ne kadar dişler üzerinde etkisinin az olduğu bilinse de fındık ve ceviz gibi sert maddelerin diş ile kırılarak tüketilmesi önlenmelidir.

Neden Zirkonyum Kaplama Tercih Edilir?

Zirkonyum kaplama tercih sebebi ürünün diğer kaplama metotlarına göre daha işlevsel olmasıdır. Renk seçeneği sunması, kullanım ömrünün daha uzun olması, daha işlevsel görünmesi gibi pek çok sebep sıralanabilir.

 • Diğer kaplama tekniklerinin aksine hastaya sunulan renklerin doğal diş rengine en uzun şekilde tercih edilebilmesi
 • Diğer kaplama tekniklerinin birkaç senelik kullanım imkanı sunmasına karşın zirkonyum maddesinin ortalama 15 seneye kadar hasta ağzında kalabilmesi
 • Oldukça sağlam bir madde olması ve yüzeyindeki pürüzsüzlük sebebi ile aşınma miktarının minimal düzeyde olması
 • 20 yaşının üzerindeki her bireye uygulanabilmesi
 • Uygulama süresinin ortalama olarak 10 gün civarında olması ve maddenin kolay işlenebilir olması

Gibi özellikler zirkonyum kaplama için söylenebilir. Bu sebepten dolayı kaplama sırasında en çok tercih edilen tür zirkonyumdur. Diğer kaplama tekniklerine göre sunmuş olduğu avantajlar göz önünde bulundurarak daha yüksek maliyetlerle işlem yapılabileceğini söylemek mümkündür.

Zirkonyum Her Yaş Grubuna Uygulanır Mı?

Zirkonyum uygulanacak yaş grubu hekimlerin önerisi baz alınarak incelendiğinde 20 yaş ve üstü olarak belirlenmiştir. Ancak 20 yaşının hemen sonrasında da estetik olarak ciddi bir problemin bulunmaması, diş kayıpları; çürükler ya da dişte herhangi bir kırılmanın meydana gelmemesi durumunda işlemin yapılması önerilmez. Çocuklarda işlemin uygulanması ise kesinlikle önerilmez. Süt dişlerinin dökülmesi ve ardından yeni çıkacak olan dişlere işlem yapılması, sağlığı olumsuz olarak etkileyecektir.

Bunun yanı sıra ilerleyen yaş gruplarında diş ve diş eti sağlığı açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmasının söz konusu olmadığı durumlarda alternatif tedavi tekniklerine yönelmesi için hasta teşvik edilmektedir.

Zirkonyum Kaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama işlemleri doktor ve hasta iş birliği çerçevesinde yapılmaktadır. Diş hekimini ziyaret ettikten sonra işlemler aşağıda yer alan şekilde ilerlemektedir.

 • Doktoru ziyaret sonrası yapılan incelemede dişlerdeki hasar tespit edilir, çürük ve kırıkların değerlendirmesi yapılır.
 • Hekimin hastaya verdiği bilgiler ve öneri doğrultusunda zirkonyum madde ile yapılacak kaplamaya karar verildiyse uygulama adımlarına geçilir.
 • Hastanın dişlerinde yapılacak olan küçültme işlemi ile dişler tıraşlanır ve ölçüleri alınır.
 • Uygun laboratuvarlara gönderilen dişler hastanın ölçülerine göre yeniden şekillenir ve ortalama 1 haftalık süre içerisinde muayenehaneye getirilir.
 • Hastaya uygulanmasının ardından reaksiyon gösterip göstermeyeceğinin tespiti için öncelikle yapıştırma şeklinde uygulanır.
 • Ortalama 10 gün sonraki muayenede uygun bulunması halinde dişler yıllar boyu kullanmak amacıyla sabitlenmektedir.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Diş Beyazlatabilir Mi?

Zirkonyum kaplama diş beyazlatma işlemi zirkonyumun pürüzsüz ve kadife yapısı dolayısı ile çok tercih edilmez. İşlem sonrası hekim önerilerine birebir uyulması durumunda 10-15 senelik kullanım imkanı sunan zirkonyum, leke tutmayan bir maddedir. Bununla beraber, kötü kullanım sebebi ile dişlerde meydana gelen aşırı hassasiyet sigara ve diğer maddeler sebebiyle renkte bozulma durumunda yine muayenede uygulanacak basit teknikler ile zirkonyum kaplama dişler için de beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir.

Kahve gibi maddeler aşırı tüketilmediği müddetçe dişlerde renk değişimine sebep olmaz. Zirkonyumun diğer kaplama maddelerine göre daha fazla tercih edilmesinin sebebi renk tutmaz oluşu ve doğal görünümüdür. İşlem ağrılı değildir, yalnızca sızlama hissedilebilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Anında Size Dönelim.