Ağız ve Diş Sağlığı

Geçmişten günümüze bakıldığı zaman ağız ve diş sağlığı üzerine kulaktan dolma yalan yanlış pek çok bilgi kirliliği yayılmakta hatta giderek çoğalmaktadır. Pek çok insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu bilgileri hafızadan silebilmek adına, sizler için, ağız ve diş sağlığı üzerine doğru bilinen yanlışlar listesi oluşturduk. Bu şekilde ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli toplumların oluşmasına ön ayak olmayı hedefliyoruz.

How it Worksİmplant Tedavisi
  • Diş Fırçalama:

Diş fırçamıza birçok fırça ve macun reklamlarında gösterildiği gibi fırçanın tamamını kaplayacak kadar diş macunu sıkmanız yanlış bir eylem olacaktır. Reklamlarda temel amacın görsellik ve pazarlama stratejisi olduğunu unutmayınız. Doğru miktar bezelye tanesi büyüklüğünde macun kullanılmasıdır.


Dişlerimizi sert, hızlı ya da bastırarak fırçalarsak daha temiz ve sağlıklı dişlere ulaşacağımız fikri tamamen yanlıştır. Bu şekilde bir tutum sergilemek yalnız dişlerin iç kısmını korumakla yükümlü olan diş minelerini aşındırır.
Özellikle şekersiz sakız başta olmak üzere hiçbir sakız çeşidini çiğnemek, diş fırçalamak kadar sağlıklı ve etkili değildir. Yalnızca ağız ve diş sağlığı, temizliği için yardımcı ve destekleyici görevini üstlenebilir.

  • Diş İpi

Diş ipi kullanımı hakkında kulaktan dolma çok fazla yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bunların en başında diş ipi kullanmanın diş etlerimize zarar vereceği bilgisidir. Diş ipinin diş etlerine zarar vermesi söz konusu değildir. Ayrıca diş ipinin düzenli kullanılması da gerekir.

  • Diş Eti

Diş eti kanamaları sağlıklı bir diş etine sahip olduğunuzu göstermez. Kanamalar genellikle diş eti iltihabından kaynaklı gerçekleşir.

  • Diş Taşı (Tartar):

Ağız ve diş sağlığı üzerine doğru bilinen yanlışlar arasında en popülerlerinden birisi de, diş taşı (tartar) temizliğinde kullanılan cihaz ya da aletlerin diş minelerinize zarar verdiğidir. Bu yanlış bir bilgidir. Ayrıca diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra sürekliliğini korumak zorunda olduğunuz bilgisi de yanlış bilinenler arasında yer alır.

  • İmplant

Herkese implantın yapılamayacağı söylemi yanlıştır. İmplant titanyum materyali üzerinden yapıldığı için herkesin vücuduna uyum sağlayabilir. Sigara içenler ya da diyabet (şeker) hastalığı olanlar da dâhil olmak üzere herkese yapılabilir.

  • Hamilelikte Diş:

Sanılanın aksine hamilelikte acil olan tüm diş tedavileri zaman belirtmeksizin yapılır. Ancak hamilelikte her türlü ağız ve diş sağlığı tedavileri için en ideal ayların 3, 4 ve 5. aylar olduğunu da belirtmek gerekmektedir.


Diş kaybı ve çürüklerinin hamilelik dolayısıyla olması muhtemel ve normal görülmesi yanlıştır.

  • Diş Tedavisi

Ne yazık ki diş tedavisinde çekilen röntgenlerin kansere yol açtığını düşünen azımsanamayacak kadar büyük bir kitlenin varolduğunu kabul etmek gerekiyor. Fakat tüm klinikler ve dolayısıyla cihazlar, her türlü tehlikeye karşı düzenli olarak kontrol edilmektedir. Röntgenlerin radyasyon oranı ciddi anlamda düşüktür ve tehlikeye yol açmaz.

06 Nis, 2023

Kaplama Diş Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kaplama dişler, gülüşünüzü güzelleştirmek ve dişlerinizin işlevselliğini artırmak amacıyla kullanılan estetik ve restoratif bir diş tedavisidir. Kaplama dişler, dişlerin üzerine yerleştirilen ince, özel tasarlanmış kaplamalardır ve doğal dişlerin şeklini, rengini… Devamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.

WeCreativez WhatsApp Support
Anında Size Dönelim.