implant

Diş implantları, kayıp yaşanan dişlerin yerine uygulanan bir tedavi çeşididir. Diş kayıplarında doğal bir çözüm için en çok tercih edilen ve doktorlar tarafından da tavsiye edilen tedavidir. İmplant yaptırmak isteyen kişilerin en çok korktuğu ve sıklıkla sorulan soruların başında implantın ağrı yapıp yapmamasıdır. Bu yazımızda implant tedavisinde ağrı oluyor mu? İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz.

Diş implantı tedavisinde eksik dişlerin yerini doldurmak için çene kemiğine yerleştirilen vidalara implant adı verilmektedir. Çeneye yerleştirilen implantların üzerine de protez dişler koyularak tedavi tamamlanmaktadır. Çok fazla implant çeşidi olmakla birlikte, implantın kalitesi de tedavi sonrasında ağrı olup olmasına etki eder.

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi implant tedavisinde de operasyon sonrasında ağrı olması çok normaldir. Operasyondan sonra diş hekiminiz sizlere ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar vermektedir. Bu sayede eğer cerrahi olarak tedavi de herhangi bir sıkıntı yoksa kullanacağınız ilaçlarla birlikte ağrınız minimum seviyede olacaktır.

İmplant Vidası Takılırken Ağrı Olur mu ?

Çene kemiği çok hassas olduğu için implant vidası yerleştirilmeden önce bölgeye lokal anestezi ya da sedasyon uygulanarak herhangi bir acı hissetmemeniz sağlanır. Uzman hekim kontrolünde yapılması gereken implant tedavisinde yaşanılacak aksiklikler tamamen doktorunuzun tecrübesiyle doğru orantılıdır. İmplant sonrası ağrı oldukça normal bir durumdur ve dayanılmayacak bir ağrı değildir. Ancak çok uzun süren ve şiddetli ağrınız varsa en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçip durumu bildirmelisiniz.

İmplant Sonrasında Ağrı Kaç Gün Sürer?

Tedavi sonrasında verilecek ilaçlarla birlikte ağrınız olmayacak ve bu süreci çok kısa zamanda sorunsuz şekilde atlatacaksınız. İmplantlar insan anatomisine uygun malzemelerden yapıldığı için tedavi sonrası ağrı çok kısa sürer ve vücut bu materyale kısa sürede alışır. Tam olarak gün vermek doğru olmasa da ortalama 1-2 gün içerisinde ağrılarınız tamamen geçecektir.

İmplant Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar ağrınızı hafifletecek ve sorunsuz bir tedavi süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.


  • Tedavi sonrasında ilk 2 saat herhangi bir katı yada sıvı şeyler tüketmeyiniz.
  • İlk zamanlarda sıcak ürünler tüketmeniz kanamanızı artırabileceğinden uzak durmalısınız.
  • İmplant sonrası çene kemiğinize buz uygulayabilirsiniz.
  • Bir kaç gün katı ve sert yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  • Günlük ağız ve diş bakımınızı aksatmamalı ve düzenli olarak diş temizliğinize özen göstermelisiniz.
  • Tedavi sonrasında aşırı kanama, enfeksiyon rastlanırsa en kısa sürede diş hekiminize danışmalısınız.
18 Kas, 2021

İmplant Yaptırmak Doğrumu?

Son zamanlarda internet üzerinden bir çok kişi implant konusunda araştırmalar yapmakta. Sizlere bu makalemizde implant tedavileri konusunda bilgilendirme yapacağız. Öncelikle sizlere implant’ın ne olduğunu ve güvenli bir tedavimi kısaca bahsetmek… Devamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.

WeCreativez WhatsApp Support
Anında Size Dönelim.